:: STRONA ::

:: STOWARZYSZENIE ::

:: ZAWARTOŚĆ STRONY ::

:: Logowanie ::
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
:: Słupce ::
17.12.2009 r.

Słupce

Województwo łódzkie, powiat rawski, gmina Biała Rawska
Liczba ludności: 93 osoby - dane na dzień 14.06.2007 r
Rada sołecka:
Przewodniczący Rady Sołeckiej Jan Franciszek Zawadzki
Członek Rady Sołeckiej Józef Bartosiak
Członek Rady Sołeckiej Jolanta Włodarska
Kontakt: (0-46) 81 59 315
Dane ze strony UMiG w Białej Rawskiej.Historia Słupiec
(opracowano na podstawie przekazów mieszkańców)

Wieś Słupce została założona na podstawie ukazów wydanych przez Cara Rosji. Chłopi w zamian musieli dwa razy do roku płacić podatek ziemny, a oprócz tego 1/10 część swych plonów przeznaczyć na kościół.
Każdy z mieszkańców dostał po 15 mórg ziemi i niecałe dwie morgi lasu (500 prętów). Ziemia słupiecka, jak i innych okolicznych wiosek, była własnością dziedzica Wolskiego. Po ostatnich potomkach szlachty wzięły się nazwy wiosek: Zofiów od Zofii i Bronisławów od Bronisława. Natomiast nazwa Słupce wzięła się od słupa, który był wykorzystywany do wieszania zbrodniarzy.
Pierwsi mieszkańcy zaczęli budować swoje domy przy drodze polnej, a raczej ścieżce. Osada mieściła się na dzisiejszym gościńcu. Z powodu braku wody (nie było studni kręgowych, tylko drewniane lub z kamienia, do tak zwanych żurawi, na płytką głębokość) kolejni mieszkańcy budowali domy, na miejscu dzisiejszych gospodarstw, gdzie było płytko do wody.

Pierwsze budynki były ziemiankami kopanymi w ziemi, choć stawiano także glinianki. Glinę wydobywano z ziemi, na ich miejscu dzisiaj są stawy. Również las posłużył do budowy pierwszych budynków gospodarczych, jak i domów. Dachy były kryte strzechą, co przyczyniało się do licznych pożarów.Najstarszy budynek we wsi (tak zwana glinianka) zbudowany ok. 1880 roku

Wieś na początku liczyła 33 gospodarstwa. W każdym z nich mieszkało po kilkanaście osób (minimum pięć). Każdemu z domowników rodzice ofiarowywali kawałek ziemi, przez co gospodarstwa zaczęły się rozdrabniać.
Mieszkańcy żyli przeważnie z uprawy roli, jak też robót w dworach. Pomagali sobie nawzajem przy różnych pracach polowych oraz gospodarczych. Ówcześni mieszkańcy byli ludźmi ubogimi. Brakowało podstawowych narzędzi polowych, nie mówiąc już o koniach. Za jeden dzień wypożyczenia konia, trzeba było odpracować trzy dni.
Do uprawy roli. były wykorzystywane także woły.
Ludzie zajmowali się rzemieślnictwem, robili buty (drewniaki), zwłaszcza na zimę, bo od wiosny do jesieni chodzili boso. Szyli ubrania z wełny owczej i skór zwierzęcych. Piekli chleb, który był bardzo drogi (za 150 kg chleba można było kupić konia) i niezwykle ceniony. W niektórych domach chowano go przed dziećmi w podsufitkach.Piec do pieczenia chleba

Na wsi znajdowała się karczma, gdzie ludzie po wyczerpującym dniu opijali smutki i czekali następnego dnia. Zdarzały się przypadki, że jadąc do chrztu zapominali zabrać dziecka z karczmy. Chłopi ukradkiem wychodzili z domów – niby do sąsiada – a zachodzili do karczmarza. Żony poszukując swych mężów w karczmie, również bawiły się śpiewając i pijąc z chłopami do białego rana. W Słupcach była też olejarnia, w której zaopatrywali się w olej mieszkańcy wsi i pobliskiego miasta Białej. Wypalano również garnki z gliny, w piecu do tego przystosowanym. W miejscu, gdzie znajdował się piec, jest staw należący do p. Niewoli.
Do wsi dochodziła kolej wąskotorowa ciągnięta przez dwa konie, którą w 1914 r. zbudowali żołnierze do zaopatrywania w amunicję i prowiant. Okopy były przeciągnięte wzdłuż pól, po stronie południowej. Ciągnęły się w poprzek wsi, aż do Szwejek Dużych. Było też ukryte działo w ziemi, którego ślady są widoczne do dziś dnia.
Różne sprzęty wojenne z I i II wojny światowej, jak i resztki po dawnej kulturze, odkrywa się do dziś dnia uprawiając pola.
Znaleziono m.in. duży kamień młyński koło rowu na łąkach, należących do Janusza Piotrkowskiego. Świadczyć to może, że kiedyś znajdował się tam młyn. Na granicy działek Krzysztofa Włodarskiego i Piotra Piotrkowskiego, znajdowała się grobla, która ciągnęła się aż za rów. Druga taka sama znajdowała się na działkach Pawła Stachlewskiego i Zdzisława Frąca. Prawdopodobnie służyły one do spiętrzania wody.
Mieszkańcy bardzo poważnie przestrzegali tradycji. Każde święta kościelne, były dniem wolnym od pracy. Mieszkańcy obowiązkowo uczestniczyli wtedy w mszy świętej. Po mszy ludzie spotykali się ze sobą. Rozmawiano, plotkowano i radzono o swoich planach, wypasając bydło na łąkach.Obraz Jezusa Ukrzyżowanego z ok.1900 roku

Postawiono krzyż drewniany, obok którego zawsze żegnano zmarłych, swoich bliskich z wioski, odprowadzając ich na cmentarz w Białej Rawskiej. Niestety krzyż ten został spalony przez żołnierzy Radzieckich w kuchni polowej.
Postawiono nowy krzyż drewniany, ale nie na wsi tylko przy najkrótszej drodze prowadzącej do kościoła.Nieznane są losy postawienia kapliczki na gościńcu. Nie wiadomo kto ją budował, ani kto był ofiarodawcą. Wiadomo jedynie, że powstała w 1909 r. i jest podobna do kapliczki w Zofiowie, znajdującej się przy tej samej drodze (gościńcu). Być może budowała ją ta sama osoba.W natłoku pracy, jaką wykonywali nasi dziadowie kosząc zboże kosami lub kopiąc kartofle motyką i tak mieli czas na rozrywkę, czy zabawę. Nie było telewizji, ani radia, wiec grano w karty lub szach (damkę). Młodzież urządzała różne gry, na przykład w palanta, lub zbijanego.
Mając dużo wolnego czasu, niektórzy zwłaszcza nocami robili różne figle, np.: rozebrali wóz na części i wnieśli na dach ponownie go tam składając. Gospodarz następnego dnia szukał wozu, który był na jego chacie. Były różne sytuacje i różne wygłupy, ale nikt nikogo nie skarżył do sądu, ani się nie gniewał.Drewniany dom jeden z najstarszych w Słupcach początek XXw (ok.1900 r.)Strona 1 z 3 1 2 3 >
:: Komentarze ::
Brak komentarzy.
:: Dodaj komentarz ::
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
:: KLIKNIJ ::

JESTEŚMY NA FACEBOOKU


Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej
:: DREWNIANE DOMY ::

Link do albumu

Link do zestawienia fotografii
:: ZE STAREJ PRASY ::

Wieś Ilustrowana art. z 1910 r.- "Rawskie"
:: Shoutbox ::
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Piotr Klempnerowski
13.02.2012 15:30:18
Bardzo interesująca strona i pomysł na Stowarzyszenie. Gratuluję.


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl