:: STRONA ::

:: STOWARZYSZENIE ::

:: ZAWARTOŚĆ STRONY ::

:: Logowanie ::
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
:: Z kart historii parafii w Białej Rawskiej. ::
21.12.2009 r.

Opis wizytacji w 1929 r. J.E. ks. biskupa Antoniego Szlagowskiego sufragana warszawskiego w parafii w Białej Rawskiej.
Z. Matuszewski - Powiat Rawsko Mazowiecki.

„W dniu 12 i 13 ? b. r. Biała Rawska przyjmowała uroczyście przybyłego na wizytację kanoniczą parafji bialskiej J.E. ks. biskupa Antoniego Szlagowskiego sufragana warszawskiego, któremu towarzyszył ks. kanonik Karol Niemira proboszcz par. Św. Augustyna w Warszawie.

Na granicy parafji J.E. powitany został przez mieszkańców okolicznych wiosek, przesiadł się z samochodu do karety i otoczony liczną sprawną banderją przybył do miasta, gdzie u bramy tryumfalnej, wystawionej na rynku przez gospodarza p. Piotra Wiśniewskiego według planu p. Jana Rutkowskiego obywatela był powitany mową przez burmistrza miasta p. Henryka Jamrota i przyjął chleb i sól, a żywe kwiaty od dziatwy szkolnej.

Przeprowadzony w uroczystej procesji do bramy kościelnej wysłuchał mowy prezesa rady kościelnej, przedstawiciela ziemiaństwa, obywatela p. Czesława Kunickiego, poczem u wejścia do kościoła przyjęty był przez miejscowego proboszcza i dziekana ks. kan. R. Radlińskiego.
J.E. wysłuchał sprawozdania zasiadłszy na tronie, poczem odpowiedział na nie zwracając się do parafian w podniosłych słowach.
Nazajutrz J. E. celebrował pontyfikalną sumę, podczas której piękne kazanie wygłosił ks. kan.
Niemira podnosząc zasługi miejscowego proboszcza, którego dwudziestoletniej pracy owoce widoczne są i w kościele i w parafji.

Nazajutrz J.E. dokonał kanoniczej lustracji kościoła, zakrystii, naczyń, ksiąg, bractwa, Stowarzyszeń i t. p., wyraził ks. Proboszczowi zupełne zadowolenie, dokonał konsekracji dzwonów sprawionych kosztem parafji i staraniem proboszcza na miejsce wywiezionych do Rosji i udzielił Sakramentu Bierzmowania blisko dwom tysiącom wiernych.
W entuzjastycznym przyjęciu wzięła udział cała parafia, obywatelstwo, miasto i włościanie, szkoły z nauczycielstwem, bardzo tu harmonijnie z Kościołem pracujące, Stowarzyszenia, straże gminne z Dańkowa i Chrząszczowa, Liga katolicka, 3-ci Zakon, bractwa i t. d.

Staraniem komitetu przyjęcia w zupełności się udały. Nad ceremoniałem czuwał p. Fr. Filipskli wójt gminy Grzymkowice.
Drugiego dnia J. E. rewizytował dom miejscowego kolatora p. Gustawa Sułowskiego.”

GP


22.12.2009 r.

Prymas August Kardynał Hlond przybywa do bialskiej parafii.


W sierpniu 1947 roku parafię Biała Rawska wizytował J.Em. Ks. Prymas August Kardynał Hlond.
Przybył w asyście Ks. prałata Feliksa de Villa i sekretarza kancelarii prymasowskiej Ks.dr. Antoniego Baraniaka. Bialscy parafianie przywitali dostojnego gościa, chlebem i solą.

Prymas po ucałowaniu chleba powiedział: „Błogosław Boże dobrym ludziom, aby im nigdy chleba nie brakło". Ksiądz Prymas Hlond szczególnie potrafił podbić serca tutejszej ludności, był skromnym, a zarazem wielkim Prymasem. Do tutejszej ludności przemawiała jego purpura, fiolety prałatów i orszak samochodów, to było królewskie przyjęcie.Prymas Hlond był poprzednikiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego.


Prymas Hlond

Kolejną wizytację kanoniczną, która miała miejsce w czerwcu 1952 roku Przeprowadził J.Eks. Ks. Biskup Zygmunt Choromański, Sekretarz Episkopatu, Sufragan Warszawski.

Tekst udostępniła pani A.K.


Strona 1 z 2 1 2 >
:: Komentarze ::
Moses dnia 21 listopad 2012
replicawatches
:: Dodaj komentarz ::
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
:: KLIKNIJ ::

JESTEŚMY NA FACEBOOKU


Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej
:: DREWNIANE DOMY ::

Link do albumu

Link do zestawienia fotografii
:: ZE STAREJ PRASY ::

Wieś Ilustrowana art. z 1910 r.- "Rawskie"
:: Shoutbox ::
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Piotr Klempnerowski
13.02.2012 15:30:18
Bardzo interesująca strona i pomysł na Stowarzyszenie. Gratuluję.


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl