:: STRONA ::

:: STOWARZYSZENIE ::

:: ZAWARTOŚĆ STRONY ::

:: Logowanie ::
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
:: Historia świątyni p.w. Św. Wojciecha. ::
23.12.2009 r.

Historia świątyni p.w. Św. Wojciecha w Białej Rawskiej.
Opracował Zbigniew Szcześniak.


Kościół pw. Św. Wojciecha jest świątynią murowaną, zbudowaną w XVI w., kilkukrotnie przebudowywaną. Jest orientowany wzdłuż osi wschód-zachód, na planie wydłużonego prostokąta i oszkarpowany.Neogotycka fasada pochodzi z połowy XIX w., kiedy miała miejsce ostatnia istotna przebudowa kościoła. W jej trakcie m. in. obniżono dach.Zachował się obraz Władysława Bończy-Rutkowskiego, sygnowany w 1902 r., zatytułowany „Powrót z kościoła”. Można przypuszczać, że na obrazie przedstawiony jest stan świątyni bialskiej sprzed przebudowy.Władysław Bończa-Rutkowski był właścicielem majątku Dańków, zajmował się również malarstwem. Zmarł w 1905 r.
Na bialskim cmentarzu znajduje się grób matki artysty, Karoliny z Węckich Rutkowskiej, która żyła w latach 1818-1865. Poświęcone jej epitafium znajduje się także w bialskim kościele.Władysław Rutkowski urodził się najprawdopodobniej po 1838 r., a więc w czasie przebudowy świątyni mógł mieć ok. 10 lat. Artysta, ze względu na wiek, raczej nie mógł samodzielnie wykonać szkiców z natury. Mało prawdopodobne, żeby zdołał dobrze zapamiętać z dzieciństwa wygląd świątyni.
Możliwe jednak, że korzystał z ówczesnych źródeł, być może obrazów, szkiców – obecnie niedostępnych.
Rutkowscy byli bardzo zaangażowani w życie parafii. Obrazy artysty: „Przemienienie na górze Tabor” i „Święty Roch” do dziś zdobią boczne ołtarze, a wiszący naprzeciw zakrystii obraz „Śmierć Św. Wojciecha” został namalowany przez przyjaciela Rutkowskiego – Jana Moniuszkę, syna kompozytora.Zachowane do dziś obrazy Rutkowskiego mają wyraźny charakter dokumentalny. Większość zachowanych obrazów Bończy-Rutkowskiego jest sygnowana datami z przełomu wieków. Być może u schyłku życia zajął się wykańczaniem wcześniejszych szkiców lub sygnował je przed sprzedażą.
„Nokturn” z 1896 r. przedstawia młyn w Podsędkowicach. Budynek młyna na obrazie jest identyczny jak zachowane do dziś pozostałości po pożarze, a bryła domu młynarza jest zgodna z widocznymi obecnie pozostałościami po fundamentach.Obraz „Cisza wieczorna” z 1903 r. przedstawia dawny wygląd bialskiego rynku. Charakterystyczne dachy budynków są zgodne z dzisiejszym stanem architektonicznym oraz z zachowanymi fotografiami archiwalnymi.Znajdujący się obecnie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów obraz „Przed dworem. Zima” przedstawia rodzinny dom artysty. Charakterystyczna figurka św. Jana Nepomucena na pierwszym planie zaginęła i została zastąpiona nową.Strona 1 z 3 1 2 3 >
:: Komentarze ::
TOMASZ dnia 07 lipiec 2010
Mikołaj Wyleżyński h. Trzaska (Mikołaj na Wyleżynie Wyleziński) - benedyktyn z Wylezina, w województwie rawskim. Najstarsze informacje o nim pochodzą z Jeżowa gdzie był prepozytem i w czasie swojej działalności w roku 1525 przebudował gruntownie Kościół pw. Św. Andrzeja w Jeżowie . W połowie XVI w. jako opat w Lubiniu, przystąpił do modernizacji kościoła klasztornego . Posiadał rodzeństwo braci: Bernarda, Chrystiana, Jana.

Chojnacki Paweł, (r4; 1570), opat lubiński. Ur. prawdopodobnie w Chojnatach, pod Rawą, wsi należącej do opactwa benedyktynów w Lubiniu, lub w najbliższej okolicy, gdzie w w. XVI stwierdzamy znaczne siedlisko rodu Trzasków, których herbem się pieczętował. Krewnymi jego byli zapewne wójtowie w Chojnatach Maciej i Jan Chojnaccy, oraz ks. Wojciech Chojnacki, którego mianował pierwszym beneficjantem nowo utworzonej prepozytury szpitalnej w Krzywiniu (1554), a prezentował później na probostwo w Woniejśćcu. Bratem rodzonym miał też mu być ks. Woj¬ciech, pleban w Lubiniu w ! 1575r12;1603.

Andrzej Chrczonowski h. Trzaska z Chrczonowic, w województwie rawskim Andrzej, opat lubiński 1578 r. Jakób, administrator tegoż opactwa 1604 r. siostra opata, Stanisław, brat jego (Nekr. Lubiński). Nagrobek z wizerunkami Andrzeja i jego brata Stanisława znajduje się w kościele klasztornym w Lubiniu.smileysmileysmiley
TOMASZ dnia 19 lipiec 2010
rPoczet Klejnotu zacnego który dla mężnego Rycerza nazwiska zowią w tym wielu Trzaska, niektórzy go zowią Biała, iż Biała przed tym była w ich Domu y przez nich założona: niektórzy Lubiewa zowią iż przodkowie Herbu tego byli Opatowie Lubińscy Reguły Ś. Benedykta w Wielkiej Polsce, ten klejnot tym znakiem pieczętnie/ co z tąd znaczy iż od przodków Herbu tego/ Klasztor iest założonr1;.
O tym Klejnocie pisali poeci dawni, trochem ia tu wiersze, przed tenże Herb między swoje włożył.
Zaiste z nieprzyjacielem, ten Król bitwy mając. Zawżdy im mężnie odpór y znacznie dawiąc: Przypadło tak iż równe wyska się potkały. Równy dar fortuny obie strony brały. Trzaska Rycerz, co się brał do niego, mężnie. Mężnie z konia straciwszy/ do drugiego skoczył/. Który z ochotnym farcem ku Królowi troczył: Cioł w głowę/miecz mu się opadł prawie w poły: Obróci Rycerz do swych niebardzo wesoły. Król mężny mu z swej ręki dał insy winsując/. Potkać się w imie Boże zaraz roskazuiąc. On wziąwszy broń/ z ochotą czynił dosyć temu/. Czym dodawał śmiałości towarzystwu swemu. Mężnie się przez ich assy wielkie przebijając/. Głowy ręce y nogi/ żarto odcinając. Drudzy widząc/ ochotnie tego mu pomogli/ W tym za pomoca Bożą Pogany przemogli. Poczęli tyt poddawać/ gonieli ie naszy/ Dwa mieli w gościnie tey niedobre urazy. Gdy się potem zjechali do gromady wszyscy/ Równie iako z obłowu fortunni myśliwcy. Trzaska tylko połowie miecza przyniosł z nowu/ Nie jeden zwierz na drodze poległ iego łowu. Król mu oba ułomki złożywszy darował/ W tym iego posługę wiecznie pieczętował. W pośrodek mu tem Miesiąc włożył/ dla pamięci/ Mówiąc/ niechci iuż y potomstwu świeci: znak iego światłości z tobą wiecznie żywie: Jakoć świecił w tey sławney potrzebie szczęśliwie/ Niech znak iego światłości z tobą wiecznie żywe: Temu przydał y pole barwy Saffirowey/ Iż mu Niebo służyło w iasności takowey. Nadał mu wiele gruntu y z osiadłościami/ I wielkimi z potomstwem wolnościami Darował/ których dziś ieszcze używają/ Ci co własny poczet z tego miejsca maią.
Glinka, Gołyński, Wyleziński, Jarzyna, Wędrogowski, Chojnacki, Zimirzawski, Dłuski, Chrzonowski, Sokołowski, Szygowski, Podbielski, Tyszka, Swieykowski, Kleczkowski, Niemirowski, Zakrzewski, Natowski, Kotowski, Błażeiowski, Podsądkowski, Pielesz, Szczucki, Michałowski, Chrząszczewski, Papliński. I inszych Domów w różnych Województwach wiele.
Moses dnia 21 listopad 2012
replica watches for sale
:: Dodaj komentarz ::
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
:: Oceny ::
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
:: KLIKNIJ ::

JESTEŚMY NA FACEBOOKU


Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej
:: DREWNIANE DOMY ::

Link do albumu

Link do zestawienia fotografii
:: ZE STAREJ PRASY ::

Wieś Ilustrowana art. z 1910 r.- "Rawskie"
:: Shoutbox ::
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Piotr Klempnerowski
13.02.2012 15:30:18
Bardzo interesująca strona i pomysł na Stowarzyszenie. Gratuluję.


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl