:: STRONA ::

:: STOWARZYSZENIE ::

:: ZAWARTOŚĆ STRONY ::

:: Logowanie ::
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
:: Historia kościoła."Gość Łowicki" nr.12/2006 ::
26.11.2009 r.
HISTORIA

Niewielkie wzgórze nad rzeką Białą było miejscem kultu jeszcze w czasach pogańskich. W tym miejscu znajdowało się prasłowiańskie cmentarzysko.
W IX w. uczniowie św. Metodego zbudowali tu kaplicę. Kilkadziesiąt lat później wzgórze było świadkiem jednego z pierwszych chrztów w dziejach Polski.
W 966r. do grupowego chrztu w rzece Białej przystąpiła miejscowa ludność. Kaplica stała się jednym z głównych ośrodków misyjnych na Mazowszu.
W XIV w. w Białej Rawskiej erygowano parafię.

Przed wiekami kasztelania, a potem miasto Biała Rawska, leżące przy szlaku łączącym Mazowsze ze Śląskiem, odgrywało ważną rolę.
W XVI w. księstwo rawskie, na którego terenie leżała m.in. Biała, było dziedzictwem królowej Bony. To jej przypisuje się ufundowanie dla tutejszego kościoła obrazu malowanego na wzór tego, który znajduje się w rzymskiej Bazylice Matki Bożej Większej.
Parafianie od dawna otaczają hołdem wizerunek tytułowany rzadko spotykanym mianem Matki Bożej Miłosierniej. W aktach parafialnych z XVIII w. można przeczytać, że w ołtarzu głównym „znajduje się godny czci i łaskami słynący obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem na ręku”.

W parafii przechowywany jest dokument, wydany przez papieża Piusa X, zezwalający na szerzenie kultu Matki Miłosierniej. Podczas wizyty w Łowiczu, w czerwcu 1999r., Jan Paweł II poświęcił korony, którymi rok później prymas Józef Glemp uwieńczył obraz.

Kościół w Białej Rawskiej należy do najstarszych w diecezji łowickiej.
Z pierwotnej budowli nie zostało do naszych czasów prawie nic. Dwa wielkie pożary zniszczyły pierwotne wyposażenie kościoła. Ale i w obecnej świątyni, pochodzącej z połowy XIX w., zachowały się pamiątki z wcześniejszych epok.

Ciekawostką jest barokowa ambona w kształcie łodzi. O przeszłości tego terenu jako centrum chrześcijaństwa przypomina współczesne malowidło na stropie, ukazujące postrzyżyny Piasta. Według legendy, akt ten stanowił zapowiedź chrztu Słowian.

Obecnie Biała Rawska to niewielkie miasteczko. Liczy około 4 tys. mieszkańców.
O drugie tyle parafię powiększają ludzie z przyległych wiosek.
Aby ułatwić im modlitwę, księża w niedzielę odprawiają Msze św. także w dwóch kaplicach – w Niemirowicach i Wólce Lesiewskiej.
Świeccy bardzo chętnie angażują się w pomoc proboszczowi. W Białej Rawskiej wyjątkowo prężnie działa rada duszpasterska. To pod jej kierunkiem czyniono przygotowania do uroczystości ukoronowania obrazu.Ostatnie medialne oskarżenia wobec księdza proboszcza pokazały, że parafianie potrafią także czynnie stanąć w obronie swojego duszpasterza. Może m.in. śmiałe wyznawanie wiary buduje młodzież? Niezbyt wielka parafia w Białej Rawskiej poszczycić się bowiem może aż trzema klerykami w diecezjalnym seminarium.

:: KLIKNIJ ::

JESTEŚMY NA FACEBOOKU


Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej
:: DREWNIANE DOMY ::

Link do albumu

Link do zestawienia fotografii
:: ZE STAREJ PRASY ::

Wieś Ilustrowana art. z 1910 r.- "Rawskie"
:: Shoutbox ::
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Piotr Klempnerowski
13.02.2012 15:30:18
Bardzo interesująca strona i pomysł na Stowarzyszenie. Gratuluję.


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl