:: STRONA ::

:: STOWARZYSZENIE ::

:: ZAWARTOŚĆ STRONY ::

:: Logowanie ::
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
:: Zapomniane cmentarze ::
07.06.2010 r.

ZAPOMNIANE CMENTARZE ZIEMI BIALSKIEJ


W większości są to cmentarze niemieckich osadników, którzy osiedlili się tu w XIX w.
Po II wojnie światowej z racji współpracy z niemieckim okupantem zostali oni usunięci albo w obawie przed represjami, sami uciekli do Niemiec.
Są także cmentarze wojenne i wojskowe. Jest jeden kirkut.
Ile jest takich miejsc dokładnie niewiadomo.
Bialskie Stowarzyszenie Historyczne podjęło się zadania zinwentaryzowania zapomnianych cmentarzy na terenie naszej gminy, a być może także przyległych do jej granic.

Członkowie Stowarzyszenia zdecydowali się na to mając na uwadze aspekt religijno- moralny, ale także chcą podkreślić przy tym walor historyczny istniejących jeszcze nagrobków, jako źródła informującego o przeszłości naszej okolicy.

Dobrze byłoby w każdym takim miejscu postawić tablicę informacyjną, jaki to cmentarz i w którym roku, jeżeli udałoby się ustalić miał miejsce ostatni prochówek.

Dziś każdy taki cmentarz to kilka porozbijanych, porośniętych mchem nagrobków, między którymi walają się śmieci i rosną chwasty, a wszystko to skryte w gąszczu drzew i krzewów.

Jakie jest zdanie na ten temat mieszkańców naszej gminy?
Czy cmentarze należy zachować?
Czy powinniśmy pamiętać o swojej historii?

Los tych cmentarzy zależy dziś przede wszystkim od nas, od stosunku do nich miejscowej ludności.
Informując o walorach historycznych i estetycznych tych obiektów oraz ich znaczenia dla naszego regionu być może uda się nam, zainteresować tym zagadnieniem miejscowe władze administracyjne.

W każdym razie zapraszamy do współpracy zarówno organizacje, firmy jak i osoby indywidualne, którzy chcieliby i mogli wesprzeć ten projekt.


Grzegorz Pazura

"KIM BYLI CI LUDZIE ..."
ZIDENTYFIKOWANIE I OZNACZENIE ZAPOMNIANYCH I ZANIEDBANYCH MIEJSC POCHÓWKU OSÓB ZMARŁYCH,
ZNAJDUJĄCYCH SIĘ NA TERENIE GMINY BIAŁA RAWSKA,
W CELU ZACHOWANIA ICH DLA PRZYSZŁYCH POKOLEŃ


"Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie" - marszałek Ferdynand Foch


Utworzone w styczniu 2010 r. Bialskie Stowarzyszenie Historyczne w Białej Rawskiej, uznając istotę przytoczonej wyżej myśli przewodniej znanego francuskiego marszałka, przyjęło jako jeden z elementów planu swego działania na 2010 r., zadanie zinwentaryzowania, jednolitego oznaczenia oraz (w dostępny sposób) uporządkowania zaniedbanych i zapomnianych cmentarzy i miejsc pochówku ludzi, które znajdują się na terenie gminy Biała Rawska. Dążymy, abyśmy jako obywatele naszego Państwa - narodu bohaterów, poprzez wykazanie dbałości o przekazanie wiedzy o grobach ludzkich znajdujących się w rejonie miejsc, w których żyjemy, pobudzali i utrwalali świadomość historyczną i kulturalną mieszkańców, kształtowali tożsamość naszych współmieszkańców z regionem, w postaci patriotyzmu lokalnego oraz państwowego.
Przez utrwalenie pamięci o ludziach, którzy (bez względu na wyznawaną przez nich wiarę oraz przyczyny śmierci) zmarli lub zginęli na terenie obecnej gminy Biała Rawska i tutaj pozostawili swe doczesne szczątki, chcielibyśmy wzbogacić naszą społeczność, zjednoczyć ją i nie dopuścić "do utraty przez nią życia".

Na terenie naszej małej ojczyzny - gminy Biała Rawska - znajduje się szereg interesujących obiektów związanych z historyczną przeszłością regionu, stanowiących dowody różnic oraz tożsamości kulturowych mieszkańców, zdarzeń historycznych, które miały miejsce na tej ziemi. Część z nich uznanych zostało za zabytki, jednak znaczna ich liczba pozostaje w zapomnieniu, często niszczeje będąc pozbawiona właściwej opieki.

Do szczególnych obiektów świadczących o przeszłości regionu i jego mieszkańców należą zorganizowane cmentarze oraz doraźne miejsca pochówku ludzi.
Rzymsko - katolickie cmentarze przykościelne oraz parafialne są uporządkowane i właściwie oznaczone. Niemal zupełnie natomiast nie oznaczone i skazane na powolne zapomnienie są cmentarze innych (nie występujących niemal zupełnie na tym terenie) grup wyznaniowych, miejsca polowego pochówku poległych powstańców i żołnierzy oraz ofiar epidemii chorób.

Projektowi temu nadaliśmy nazwę: "Kim byli ci ludzie ...".

Do chwili obecnej ustalono istnienie następujących obiektów:

- Cmentarze i miejsca pochówku powstańców i żołnierzy:

1. Cmentarz żołnierzy napoleońskich w Babsku z pocz. XIX w.;
2. Tzw. "cmentarz generałów" napoleońskich w Wólce Babskiej z pocz. XIX w.;
3. Miejsce pochówku powstańców z powstania styczniowego 1863 r. na terenie cmentarza parafialnego w Szczukach;
4. Cmentarz żołnierzy garnizonu rosyjskiego znajdującego się w Raduczu w czasie przed I wojną światową.
5. Dwa kopce grobowe żołnierzy niemieckich i rosyjskich z czasu I wojny światowej ok. 1914 - 1915 r. we Franopolu.
6. Zbiorowa mogiła ok. 17 żołnierzy niemieckich i jednej kobiety Ukrainki ze stycznia 1945 r. w Pągowie.

- Cmentarze innych grup wyznaniowych:

7. Cmentarz żydowski w Białej Rawskiej, przy ul. Polnej.
8. Cmentarz ewangelicki w Marianowie.
9. Cmentarz ewangelicki w Chodnowie.
10. Cmentarz ewangelicki w Józefowie.
11. Cmentarz ewangelicki we Franklinie.

- Cmentarze ofiar epidemii:

12. Cmentarz w Dańkowie.

Nadal trwają prace zmierzające do ustalenia kolejnych zapomnianych miejsc pochówku ludzi.

Kolejnym zaplanowanym etapem projektu jest ustalenie stanu własności terenów, na których usytuowane są cmentarze i miejsca pochówku. Z obecnych ustaleń wynika, że miejsca te znajdują się z reguły na terenach prywatnych właścicieli, w administracji Kościoła Katolickiego, lub w gestii Skarbu Państwa - bez ustalonego podmiotu zarządzającego terenem. Z reguły (z jednym dotychczas ustalonym wyjątkiem) miejsca pochówku nie są użytkowane przez ich właścicieli. Zostanie też zebrana wiedza, jaka o wytypowanych miejscach znajduje się w świadomości społeczności lokalnych. Działania te planowane są do wykonania w miesiącach czerwcu/lipcu 2010r.
W tym samym czasie podjęte zostaną działania zmierzające do nawiązania kontaktów i ewentualnego współdziałania z przedstawicielami grup wyznaniowych żydowskich, kościoła ewnagelicko - augsburskiego i prawosławnego, których miejsca pochówku znajdują się na tutejszym terenie.

Następnie podjęte zostaną uzgodnienia z właścicielami i zarządcami terenów, dotyczące możliwości ustawienia oznaczeń identyfikujących cmentarze oraz zakresu możliwego uporządkowania terenu. Działanie to jest zaplanowane na miesiąc sierpień 2010 r.

Na miesiąc wrzesień i październik 2010 r. planowane jest opracowanie treści informacji, wykonanie i umieszczenie w terenie jednolitych tablic informujących o charakterze miejsca oraz jego historycznej przeszłości. Także w tym czasie wykonane zostaną dostępne prace porządkowe na oznaczanych miejscach. Działania te powinny zostać zakończone przez Świętem Zmarłych, aby tego dnia na wszystkich objętych oznaczeniem miejscach móc zapalić symboliczne znicze.
Ponadto w ramach przedmiotowego projektu planowane jest opracowanie folderu wraz z mapą terenu gminy i rozmieszczeniem oznaczonych cmentarzy i miejsc pochówku, a także płyty z prezentacją fotografii i opisów oznaczonych miejsc.

Zakończenie projektu planowane jest na 30. 11. 2010 r.

Ze względu na całkowicie nie zarobkowy charakter pracy Bialskiego Stowarzyszenia Historycznego, powodzenie projektu uzależnione jest od wsparcia finansowego na zakup niezbędnych materiałów, wydrukowanie treści tablic informacyjnych i folderu promocyjnego, oznaczenie płyt z prezentacjami i sfinansowanie niezbędnych prac kancelaryjnych w postaci wydruku pism oraz prowadzonej korespondencji.

Z tych przyczyn poszukujemy obecnie źródła sfinansowania przedsięwzięcia. Pierwsze kroki w tym zakresie skierowaliśmy do Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Kraina Rawki", składając w dniu 07. 06. 2010 r. wniosek o sfinansowanie projektu w ramach konkursu "Granty Krainy Rawki". Stowarzyszenie LGO "Kraina Rawki" skupia gminy Biała Rawska, Cielądz, Kowiesy, Rawa Mazowiecka i Regnów. Środki, którymi dysponuje pochodzą ze składek odprowadzanych na rzecz Stowarzyszenia przez poszczególne gminy. Mamy nadzieję na pozytywne dla nas rozstrzygnięcie konkursu. Jeżeli jednak pomocy w ramach tego konkursu nie uzyskamy, będziemy wnioskowali o dofinansowanie w innych podmiotach. Szacowany koszt przedsięwzięcia wynosi około 4.000 zł.
Tak niskie koszty są możliwe dzięki temu, że większość prac związanych z ustaleniami faktów historycznych, uzgodnieniami z właścicielami i administratorami terenu, przygotowaniem projektów treści tablic informacyjnych, folderu i płyty oraz wykonaniem i umieszczeniem tablic informacyjnych, wykonają nie odpłatne członkowie Bialskiego Stowarzyszenia Historycznego.
Jednocześnie skierowaliśmy wniosek o dofinansowanie drugiego naszego projektu, jednak o tym napiszemy odrębnie.


Andrzej Walczak


tel. 605-149-263
GG nr 708975
Skype: andrzej.walczak1964


Nasz kolega Andrzej Walczak w terenie w poszukiwaniu zapomnianych cmentarzy.


Strona 1 z 2 1 2 >
:: Komentarze ::
Briana dnia 22 sierpień 2012
bridesmaid dress
Moses dnia 21 listopad 2012
fake watch
:: Dodaj komentarz ::
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
:: KLIKNIJ ::

JESTEŚMY NA FACEBOOKU


Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej
:: DREWNIANE DOMY ::

Link do albumu

Link do zestawienia fotografii
:: ZE STAREJ PRASY ::

Wieś Ilustrowana art. z 1910 r.- "Rawskie"
:: Shoutbox ::
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Piotr Klempnerowski
13.02.2012 15:30:18
Bardzo interesująca strona i pomysł na Stowarzyszenie. Gratuluję.


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl