:: STRONA ::

:: STOWARZYSZENIE ::

:: ZAWARTOŚĆ STRONY ::

:: Logowanie ::
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
:: Koronacja obrazu ::
16.05.2010
Koronacja Obrazu Matki Bożej Miłosiernej.
12 czerwca 2000 r.
W 1998 roku biskup Alojzy Orszulik, ordynariusz łowicki, zgłosił projekt koronacji obrazu na Konferencji Episkopatu Polski.

W następnym roku, trzynastego grudnia, została wysłana prośba w tej sprawie do watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
Już po miesiącu 19 I Kongregacja odpowiedziała:
... zezwalamy, aby słynący łaskami obraz Najświętszej Maryi Panny w imieniu i powagą samego Ojca Świętego mógł być przyozdobiony drogocennymi koronami.

12 czerwca 2000 roku był dla Białej Rawskiej wielkim wydarzeniem historycznym pod względem duchowym wiernych, jak również wielkim świętem Maryjnym.
Otóż tego dnia w bialskim parku przy polowym ołtarzu miała miejsce wyjątkowa celebra liturgiczna, podczas której Kard. Józef Glemp, Prymas Polski, wraz z ordynariuszem diecezji łowickiej Księdzem biskupem Alojzym Orszulikiem dokonali koronacji słynącego łaskami obrazu Matki Bożej Miłosiernej.

Rok wcześniej, 14 czerwca 1999 r. podczas wizyty apostolskiej w Łowiczu, Ojciec Święty Jan Paweł II poświęcił dwie historyczne korony, którymi obraz Matki Bożej w otoczeniu biskupów, duchowieństwa i rzeszy wiernych został ukoronowany.Wierni parafii Biała Rawska przygotowywali się do tych uroczystości, poprzez uczestnictwo w dziewięciodniowej nowennie, oraz w Apelach Jasnogórskich o godz. 21.00.
O północy przed uroczystościami, wszyscy kapłani pochodzący z parafii Biała Rawska odprawili Mszę św. w kościele parafialnym, modlili się o owocne przeżycie tych uroczystości.
Kościół był licznie wypełniony przez wiernych. Po Mszy św. nąjwytrwalsi pozostali, aby czuwać przed obliczem Matki.

O godz. 8.00 Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Miłosiernej ksiądz Józef Jeromin odprawił Mszę św. w intencji wszystkich pątników.
Po Mszy św. odśpiewano Godzinki ku czci Niepokalanemu Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, a następnie w miejscowym parku (z tyłu kościoła) przy ołtarzu polowym młodzież wraz z Siostrami Niepokalankami z Nowego Miasta poprowadziła program przygotowujący uczestników do Mszy św. koronacyjnej.

Punktualnie o godz. 11.00 z kościoła parafialnego wyruszyła procesja w asyście ministrantów, lektorów, bieli, kleryków, diakonów, kapłanów, biskupów i kardynała, zmierzająca ku ołtarzowi polowemu;w procesji był niesiony przez różne stany obraz Matki Bożej Miłosiernej.Całą Eucharystię upiększałychóri orkiestra.

Komentatorem całej uroczystości był Ks. Dr Stanisław Lech dziekan dekanatu w Nowym Mieście nad Pilicą.
Najważniejszy moment, na który wszyscy uczestnicy czekali miał miejsce po homilii Ks. Prymasa,wtedy to jedna z rodzin przyniosła do ołtarza korony;po odmówieniu modlitwy przez celebransa w milczeniu Kardynał Józef Glemp wraz z Biskupem Ordynariuszem dokonali uroczystego nałożenia koron na skronie Maryi i Jezusa.Od tamtej chwili Maryja została Królową całej naszej parafii, to przez Nią mamy prosić Boga o Miłosierdzie.

Po nałożeniu koron celebrans dokonał okadzenia obrazu, który następnie został obsypany płatkami kwiatów przez dzieci komunijne. Pod koniec liturgii rodzice, dzieci, młodzież i Ksiądz proboszcz złożyli Matce Bożej hołd, a Ksiądz Prymas udzielił wszystkim zebranym pasterskiego błogosławieństwa.Na uroczystość koronacji obrazu przybyły pielgrzymki z wielu parafii wraz z proboszczami.Proboszcz parafii i zarazem dziekan dekanatu bialskiego ksiądz Józef Jeromin, inicjator koronacji obrazu.
Ks. proboszcz wraz z ówczesnymi wikariuszami przygotował także uroczystość koronacji.

Strona 1 z 2 1 2 >
:: Komentarze ::
Brak komentarzy.
:: Dodaj komentarz ::
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
:: Oceny ::
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
:: KLIKNIJ ::

JESTEŚMY NA FACEBOOKU


Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej
:: DREWNIANE DOMY ::

Link do albumu

Link do zestawienia fotografii
:: ZE STAREJ PRASY ::

Wieś Ilustrowana art. z 1910 r.- "Rawskie"
:: Shoutbox ::
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Piotr Klempnerowski
13.02.2012 15:30:18
Bardzo interesująca strona i pomysł na Stowarzyszenie. Gratuluję.


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl