:: STRONA ::

:: STOWARZYSZENIE ::

:: ZAWARTOŚĆ STRONY ::

:: Logowanie ::
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
:: Kapela Braci Karpińskich ::
Dn. 22.05.2012
Muzyka ludowa naszych stron.

Kapela Braci Karpińskich „Owczarków” z Białej Rawskiej.


„Tajemny akord kiedyś brzmiał,
Pan cieszył się gdy Dawid grał
ale muzyki nikt tak dziś już nie czuje.”

Słowa piosenki Leonarda Cohena „Hallelujah” niech staną się dla nas asumptem do zastanowienia się nad mistycyzmem muzyki w kulturze ludowej.
Od początków dziejów muzyka i taniec były nie tylko kulturalnym środkiem wyrazu emocji ludzkich ale były także czymś tajemniczym, wprawiającym w zachwyt.
Muzyka wprowadza człowieka za pomocą jego zmysłu słuchu w świat wysublimowanych dźwięków, odmiennych od tych codziennie spotykanych, posiadający własny porządek, działający poprzez rytm nieomal hipnotycznie.
Każde pokolenie ma własną muzykę, która w nim wyzwala emocje, jest nośnikiem jakichś idei, ideałów, piękna. Muzyka jest nieodłącznie związana z jej wykonawcami, kompozytorami, zespołami, kapelami. Często członkowie grup muzycznych są powszechnie rozpoznawalnymi bożyszczami tłumów, idolami. Ich styl i postępowanie wpływają na panujące mody, i zachowania fanów, odbiorców wykonywanej przez nich muzyki.

Podobny wpływ miała muzyka ludowa i kapele wiejskie jeszcze kilkadziesiąt lat temu.
To wokół muzykantów gromadziło się życie towarzyskie dawnej wsi. Czasem za całą kapelę wystarczył jeden skrzypek, by mogła się odbyć zabawa taneczna. Gdy było więcej muzykantów na jakimś weselu to wszyscy goście wiedzieli, że wesele to nie byle jakie, a jeszcze jak było co zjeść i pić to już zabawa była przednia.
Podstawowymi instrumentami kapel ludowych do lat 30-tych XX wieku były skrzypce, basy 1 (instrument podobny do wiolonczeli liczący od jednej do trzech strun z baranich jelit , zaopatrzony w smyczek, służący do grania taktu), bębenek w różnych wersjach i czasem trąbka.
Wtedy muzyka była grana ze słuchu, często oparta na improwizacji tak jak w jazzie.
Każdy utwór zaczynał się od charakterystycznej przegrywki a reszta utworu była swoistą wariacją na temat, zależną do swobodnej interpretacji i kunsztu danego muzykanta.
Od lat 30-tych XX wieku zaczęły do polskich zespołów ludowych wchodzić harmonie 2. Nie była ona tania, bo kosztowała zwykle tyle, co dobry koń i nie każdy muzykant mógł sobie na nią pozwolić. Instrument ten tworzył nową jakość w wiejskich kapelach. Od lat 30-tych XX wieku muzykanci zaczynali posługiwać się nutami i zapisywali na pięciolinii utwory grane niegdyś ze słuchu. Upowszechnienie się harmonii i nut było pewnego rodzaju skokiem cywilizacyjnym dla kapel ludowych. Kapele, która nie miały harmonii nie cieszyły się już powodzeniem. Tak więc bogactwo dźwięków harmonii wyznaczyło nowy trend w muzyce ludowej na dalszych kilkadziesiąt lat.

W takich właśnie realiach powstała kapela braci Karpińskich z Białej Rawskiej, w której rzemiosło muzyczne było przekazywane z pokolenia na pokolenie. W ich muzyce było coś niezwykłego, wręcz magicznego. Okrzyknięto ich „Owczarkami”, tak bowiem lud mazowiecki nazywał osoby, które posądzane były o uprawianie magii, rzucanie uroków, guślarstwo i inne, niezrozumiałe dla otoczenia praktyki. „Owczarek” był kimś w rodzaju wiejskiego szamana, któremu nie należało wchodzić w drogę.
Tak więc jeśli kapela ludowa została nazwana „Owczarkami”, znaczyło to, że nie była to zwyczajna kapela, lecz taka, której muzyka wprawia słuchaczy w swoisty trans tak, że nogi same rwały się do tańca. Toteż kapela Karpińskich czyli „Owczarków” szybko zyskała renomę w regionie. Wesela, na których grali, były zawsze udane, a goście zawsze znakomicie się bawili. Nie była to tania kapela i nie każdy mógł sobie na nią pozwolić.
Gdzie tkwił fenomen tego zespołu? Myślę, że sekretem sukcesu był kunszt i bogactwo dźwięków. To przecież były czasy, kiedy grano bez wzmacniaczy, bez prądu i na żywo. Inną zaletą tej kapeli były zapewne cechy osobiste muzykantów. Musieli mieć w sobie coś z wodzireja aby umieć zachęcić i poprowadzić ludzi do zabawy. Musieli po prostu czuć muzykę, którą grają lecz chyba dziś muzyki nikt już tak nie czuje. Inni ludzie, inne czasy.
Warto jest czasem powrócić do tego co było i ocalić od zapomnienia takie perełki kultury ziemi bialskiej.Zdjęcie pochodzi z archiwum Fundacji Muzyka Odnaleziona


Kapela Karpińskich nagrała na początku lat 60-tych XX wieku kilka swoich utworów w Polskim Radiu i tym samym została wylansowana w skali całego kraju, przez co zyskała dodatkowy rozgłos.
Utwory dołączone do tego artykułu pochodzą prawdopodobnie z tego źródła lecz na razie nie uzyskałem żadnego na to potwierdzenia.
Nie ma informacji czy nagrania Kapeli Braci Karpińskich były rozpowszechniane w postaci modnych w latach 60-tych i 70-tych pocztówek dźwiękowych.
Jeśli ktoś miałby jakieś dodatkowe informacje, zdjęcia, nagrania czy inne pamiątki dotyczące Kapeli Braci Karpińskich z Białej Rawskiej, to bardzo proszę o kontakt z naszym stowarzyszeniem. Dzieląc się tym z innymi, utrwalając i rozpowszechniając ocalimy je od zapomnienia.

O innych kapelach ludowych Ziemi Rawskiej możemy się więcej dowiedzieć z książki Andrzeja Bieńkowskiego „Cztery strony Rawy” wydanej w 2008 roku Do książki dołączona jest płyta z nagraniami kapel i muzykantów.

http://www.muzykaodnaleziona.com/index.php?m=ass&s=snbezcu4iyskoqjzwnmw3icmw52fgqh5&id_ass=110401
Bardzo ciekawe materiały znajdują się także na stronie Fundacji Muzyka Odnaleziona.

http://muzykaodnaleziona.pl/1 Polecam film na temat basów
http://www.nina.gov.pl/ninateka/wideoteka/detal/2012/03/22/Muzyka_odnaleziona_odc_2__Basy
2 Podobny film na temat harmonii
http://www.nina.gov.pl/ninateka/wideoteka/detal/2012/03/22/Muzyka_odnaleziona_odc_3__Czas_harmonii

Paweł Kobyłczak

:: Komentarze ::
Brak komentarzy.
:: Dodaj komentarz ::
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
:: Oceny ::
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
:: KLIKNIJ ::

JESTEŚMY NA FACEBOOKU


Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej
:: DREWNIANE DOMY ::

Link do albumu

Link do zestawienia fotografii
:: ZE STAREJ PRASY ::

Wieś Ilustrowana art. z 1910 r.- "Rawskie"
:: Shoutbox ::
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Piotr Klempnerowski
13.02.2012 15:30:18
Bardzo interesująca strona i pomysł na Stowarzyszenie. Gratuluję.


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl