:: STRONA ::

:: STOWARZYSZENIE ::

:: ZAWARTOŚĆ STRONY ::

:: Logowanie ::
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
:: Kościół wewnątrz ::
28.11.2009 r.

Murowany z cegły na rzucie poziomym, składa się z prostokątnego gotyckiego prezbiterium i prostokątnej nawy głównej o szerokości równej prezbiterium, oddzielonej od niego tęczą o półkolistym wykroju.Prezbiterium upiększają zabytkowe figury czterech Ewangelistów, świętych apostołów Piotra i Pawła, biskupów, świętego Wojciecha i Stanisława oraz aniołów strzegących Najświętszego Sakramentu w tabernakulum.Obraz, którym jest zasłaniany Cudowny Wizerunek Maryi w głównym ołtarzu, przedstawia świętą Annę z MaryjąObraz namalował art. Dyzmański, kustosz muzeum w Poznaniu.


Są też w kościele dwa ołtarze boczne datowane na rok 1900. Zostały one w ostatnich latach odrestaurowane.Oba obrazy namałował Władysław Bończa-Rutkowski właściciel Dańkowa i przedstawiają:Świętego Rocha - patrona rolnikówPrzemienienie Pańskie na górze Tabor.


W pierwszej części kościoła obraz na stropie przedstawia Chrzest Polski.Centralny obraz na stropie w drugiej części kościoła przedstawia postrzyżyny u Piasta.Natomiast w pierwszej części kościoła na ścianie po lewej stronie widnieje malowidło przedstawiające działalność misyjną św. Wojciecha, jego śmierć męczeńską i pogrzeb.W ścianie południowej trzy wysokie okna, pomiędzy którymi znajdują się dwułuczne wnęki. Pod oknami umieszczono cztery prostokątne wnęki ozdobione w górze fryzami arkadowymi.


Uwagę zwraca bardzo piękna, dekoracyjna, barokowa ambona drewniana w kształcie łodzi, na dziobie znajduje się orzeł z rozpostartymi skrzydłami,zaplecek i baldachim w formie wzdętego żagla umocowanego do masztu.W kościele znajduje się bardzo ciekawa misa chrzcielna, późnogotycka z XVI wieku, jest ona miedziana o średnicy 46 cm, trybowana i puncowana. W środku przedstawiona scena Zwiastowania, chrzcielnica otoczona jest dwoma pasami z ornamentacyjnych napisów.

Napis wewnętrzny:

AVE MATER IESV CHRISTI VIRGO CASTA AVE MATER IESV CHRISTI VIRGO CASTA AVE MATER IESV CHRISTI VIRGO CASTA AVE MATER IESV CHRISTI VIRGO CASTA AVE MATER IESV CHRISTI VIRGO CASTA

Napis zewnętrzny:

HXLEIEVS ∙ HXLEIEVSY ∙ HXLEIEVS ∙ HXLEIEVSY∙ HXLEIEVS ∙ HXLEIEVSY ∙ HXLEIEVS ∙ HXLEIEVSY ∙ Z ∙ HXLEIEVS ∙ HXLEIEVS ∙11. R. Rosin, Corpus inscript_ionum Poloniae, T. V, Zeszyt 1 Skierniewice i region, PWN Warszawa-Łódź 1991, s. 84-85
Nadesłał 20.08.2010 r. Pan Paweł Kobyłczak.

:: KLIKNIJ ::

JESTEŚMY NA FACEBOOKU


Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej
:: DREWNIANE DOMY ::

Link do albumu

Link do zestawienia fotografii
:: ZE STAREJ PRASY ::

Wieś Ilustrowana art. z 1910 r.- "Rawskie"
:: Shoutbox ::
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Piotr Klempnerowski
13.02.2012 15:30:18
Bardzo interesująca strona i pomysł na Stowarzyszenie. Gratuluję.


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl