:: STRONA ::

:: STOWARZYSZENIE ::

:: ZAWARTOŚĆ STRONY ::

:: Logowanie ::
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
:: Jan Kazimierz Radecki ::
21.02.2013 r.

Jan Kazimierz Radecki- patriota, poeta, emigrant


Siedemnastego lutego bieżącego roku przypada dwusetna rocznica urodzin Jana Kazimierza Radeckiego. Choć pewnie mało kto o nim słyszał, to warto przybliżyć jego postać ponieważ pochodził z naszych okolic i pozostawił po sobie spory dorobek literacki. Radeckiego można spokojnie nazwać poetą zapomnianym, bo mało jest informacji na jego temat, a jego książki znane są tylko z pierwszych XIX-wiecznych wydań, z których dochowało się do naszych czasów zaledwie kilka sztuk. Nieliczne z nich dostępne są w polskich bibliotekach cyfrowych, jednak do tego czasu nie ukazała się żadna publikacja zawierająca kompletne wydanie wszystkich książek i utworów Radeckiego, nie ma także żadnej jego biografii.
Tak więc po dwustu latach od jego narodzin warto tę postać odkryć na nowo, poznać jego życie okryte mgłą tajemnicy, oraz jego twórczość, zobaczyć w nim patriotę, któremu przyszło walczyć o wolną Polskę z bronią w ręku, a gdy to już nie było to możliwe, broń została zastąpiona przez pióro i aktywność w organizacjach polskich na emigracji.
Prześledźmy zatem pokrótce jego życiorys w oparciu o notę jaką zawiera o nim Polski Słownik Biograficzny oraz inne dostępne materiały.
Jan Kazimierz Radecki (imię chrzestne Kazimierz) urodził się w Tunikach koło Białej Rawskiej 19 II 1813 roku.
Jego Rodzicami byli Szymon i Wiktoria z Pawłowskich. Pochodził z rodziny ziemiańskiej.Podczas Powstania Listopadowego służył w artylerii dochodząc do stopnia podporucznika.

Jego rodzice (a potem on sam) posiadali swoje dobra w Galinach i Uciąchach. Po śmierci Szymona Radeckiego w 1834 roku, dobra te odziedziczył Kazimierz. W 1838 roku sprzedał je Tomaszowi Łuszczewskiemu, a w 1841 roku przeniósł się do Poznania. Tam też prowadził żywą działalność literacką. Współpracował z Tygodnikiem Literackim i Dziennikiem Domowym. Cechą szczególną jego twórczości jest to, że bardzo rzadko wydawał swoje utwory pod własnym nazwiskiem. Zwykle używał pseudonimów i kryptonimów takich jak J. K. R., Ja... Ka... Ra..., Mazur, R., Ra..., toteż niektórzy badacze literatury jak Estreicher przypisywali utwory Radeckiego podpisane Ja...Ka...Ra... Ryszardowi Brewińskiemu.
Do najbardziej znanych publikacji J. K. Radeckiego należą: zbiór wydany w 1842 w Poznaniu zatytułowany „Polska przedchrześcijańska opowiedziana w klechdach podług podań ludu polskiego przez dziejopisów zebranych” Autor zamieścił w nim przeróbki odpowiednich tekstów ze średniowiecznych kronik, odrzucając to, co wydawało mu się zmyślone.
Kolejną publikacją Radeckiego był tom „Karykatury i wzory obyczajów” zawierający opowiadania „Podróż serca” i „ Nieboszczka Barbara”
Innym przejawem kultu przeszłości były zebrane w dwóch tomach i częściowo przetłumaczone przez Radeckiego „Pamiątki z dziejów dawnej Polski” zawierające teksty od XVII do XIX wieku (m. in. F. Birkowskiego, J. K. Rubinkowskiego i F. N. Golańskiego).
Radecki przebywając w Poznaniu interesował się także teatrem i był jedną z głównych podpór Władysława Wężyka w utworzeniu ojczystej sceny poznańskiej. Grywał także w przedstawieniach amatorskich.
W czasie swojego pobytu w Poznaniu Radecki miał się ożenić z panną Le Bon z Paryża ale brak o tym fakcie bliższych informacji
W 1844 roku Radecki wyjechał do Francji i osiadł w Paryżu. Właśnie w czasie swej emigracji wydał najbardziej znany swój tomik „Poezje Mazura”, w którym najdobitniej wyraził swe patriotyczne poglądy.Przebywając na emigracji Radecki wstąpił 1 IX 1844 roku do Towarzystwa Demokratycznego Polskiego. Tegoż roku został wybrany do komisji mającej za zadanie niesienia pomocy przybyłym do Francji Polakom, uchodźcom z Królestwa, których rząd pruski wysiedlił z Poznańskiego.
Od lutego 1845 roku został towiańczykiem – członkiem organizacji parareligijnej zwanej Kołem Sprawy Bożej propagującej poglądy Andrzeja Towiańskiego, głoszącej między innymi odkupienie win świata przez męczeństwo narodu polskiego (mesjanizm). Do organizacji tej należeli także A. Mickiewicz i J. Słowacki. Wstąpienie do towiańczyków łączyło się z pewnego rodzaju inicjacją, której elementem było wręczenie medalu Sprawy.
Radeckiemu medal ten wręczył A. Mickiewicz, a miało to miejsce w maju 1845 roku.
Wstąpienie Radeckiego do towiańczyków spowodowało wykluczenie go z Towarzystwa Demokratycznego Polskiego.
W tym czasie pisał jedynie wiersze okolicznościowe krążące jedynie w rękopisie.
Około 1860 roku Radecki wyjechał do Zurychu. Zmarł w Genewie w 1864 roku.Nie wiadomo gdzie został pochowany i czy pozostawił jakąś rodzinę. Nie był zapewne poetą tej klasy co Mickiewicz czy Słowacki ale również zasługuje na ponowne odkrycie. Twórczość C. K. Norwida zostałaby również zapomniana gdyby jej nie odkrył i spopularyzował Zenon Przesmycki. Właśnie dlatego gdy mija 200 lat od urodzin J. K. Radeckiego powinniśmy zainteresować się jego życiem i twórczością, bo przecież jest on naszym krajanem, któremu przyszło żyć w niełatwych czasach, a którego sytuacja zmusiła do wyjazdu na stałe za granicę, gdzie zmarł w zapomnieniu jak wielu polskich emigrantów.

Paweł Kobyłczak

:: Komentarze ::
mirke dnia 15 październik 2014
Witam !
Ojciec Jana Kazimierza,Szymon *1773 +1834 był także przysięgłym
geometrą
Jego Siostra z 1v Ojca,Franciszka Ludwika h.? Radecka * 1801 Przytyk +?
oż.03.08.1819 Osuchów Adam Stefan h.Rawicz Prandota-Trzciński *1798
+23.07.1862 Trzcianna poch.Grobowiec Rodzinny Stara Rawa
wł.Trzcianna,Strzyboga i innych
ustaliłem ,że Mieli conajmniej 15 Dzieci,część zmarła w dzieciństwie
patrz dane - google Adam Trzciński Franciszka Radecka baza PSW Pana
Minakowskiego

Pozdrawiam
Mirek K.Paliszewski Wschowa
:: Dodaj komentarz ::
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
:: Oceny ::
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
:: KLIKNIJ ::

JESTEŚMY NA FACEBOOKU


Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej
:: DREWNIANE DOMY ::

Link do albumu

Link do zestawienia fotografii
:: ZE STAREJ PRASY ::

Wieś Ilustrowana art. z 1910 r.- "Rawskie"
:: Shoutbox ::
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Piotr Klempnerowski
13.02.2012 15:30:18
Bardzo interesująca strona i pomysł na Stowarzyszenie. Gratuluję.


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl